Getin Noble Bank (GNB)

0.65PLN
-2.99% 17:01

Getin Noble Bank z sukcesem uplasował pierwszą od roku publiczną emisję obligacji, a zapisy inwestorów trzeba było zredukować o blisko 30 proc.

08.04.2015

Nowa emisja przyniosła inwestorom dwie nowości, względem 24 wcześniejszych publicznych emisji obligacji banku, które trafiły do notowań na Catalyst. Po pierwsze, bank zdecydował się na emisję papierów senioralnych, po drugie ich oprocentowanie ustalono na stałym poziomie (4 proc.). Pierwsza z nowości jest o tyle istotna, że obligacje senioralne Getin Noble Bank oferował dotąd wyłącznie instytucjom finansowym.

 

Obligacje senioralne banków postrzegane są jako bardziej bezpieczne i w związku z tym ich oprocentowanie jest niższe niż papierów podporządkowanych. Dla przykładu – ostatnia publiczna emisja siedmioletnich obligacji podporządkowanych GNB, przeprowadzona w marcu 2014 r.,  oferowana była z marżą o 3,0 pkt proc. przewyższającą WIBOR6M, co w warunkach sprzed roku dawało jej 5,74 proc. (obecnie 4,66 proc.). Mimo niższego oprocentowania, nowa emisja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem nabywców, którzy co roku - przez okres pięciu lat - będą otrzymywali od banku odsetki od obligacji. Na koniec ostatniego roku inwestycji, oprócz odsetek, wróci do nich także zainwestowany kapitał.

 

Maksymalna wartość emisji wynosiła 50 mln zł, natomiast inwestorzy złożyli zapisy na obligacje warte 70,36 mln zł. W efekcie konieczna okazała się redukcja zapisów, która wyniosła 28,94 proc. – mówi Mariusz Latek, Dyrektor Zarządzający Obszaru Sprzedaży z Noble Banku, pełniącego rolę głównego dystrybutora obligacji. Od wielu miesięcy jednym z kluczowych pytań, stawianym sobie przez inwestorów detalicznych, jest pytanie „co zamiast lokat?”. Klienci private banking także poszukują instrumentów, który pozwoliłby na generowanie zysków wyższych niż te z oprocentowania klasycznych depozytów. A jednocześnie niosących umiarkowane ryzyko. Wydarzenia z ostatnich tygodni potwierdzają, że uznanie wśród detalicznych inwestorów lawinowo zdobywają obligacje firm. Kluczowym aspektem inwestowania w obligacje jest nie tyle poszukiwanie emisji o jak najwyższym oprocentowaniu, ile raczej wyszukiwanie takich emitentów, których stabilność i sytuacja finansowa dają inwestorom najwyższy komfort bezpieczeństwa zainwestowanych środków – dodaje Mariusz Latek z Noble Banku.

 

To właśnie klienci Noble Banku objęli 99 proc. nowej emisji obligacji, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu klientów private bankingu produktami typu fixed income. Charakteryzuje je z góry znana stopa zwrotu.

 

Nie oznacza to jednak, że obligacje Getin Noble Bank są propozycją przeznaczoną wyłącznie dla klientów private bankingu. Przeciwnie – zapisy przyjmowane były już od 25 tys. złotych, co jest zresztą wartością znaną z niemal wszystkich wcześniejszych publicznych emisji obligacji banku. Dotąd Getin Noble Bank wprowadził do notowań na Catalyst obligacje o łącznej wartości 2,36 mld zł, z których większość przypadła na emisje publiczne przeprowadzane w ramach trzech programów publicznych emisji obligacji podporządkowanych. Wcześniejsze emisje publiczne prowadzono od lutego 2012 r. do marca 2014 r. Należą one do najpłynniejszych instrumentów notowanych na Catalyst. Również nowa emisja trafi do notowań na tym rynku.

Zakończona właśnie emisja obligacji jest pierwszą z nowego programu. Na podstawie prospektu emisyjnego zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, bank może przeprowadzić oferty warte łącznie 1,5 mld zł.